Autógáz
Okos választás
Hogyan készül az autógáz?
Az autógáz, melyet sokszor LPG-nek, vagyis Liquefied Petroleum Gas-nak neveznek, a nevéből is következtethetően cseppfolyósított halmazállapotú gázok keveréke, melyeket a kőolaj finomítása, vagy a földgáz bányászása során melléktermékként állítanak elő. Az autógáz elsősorban propánt és butánt, illetve további adalékanyagokat tartalmaz.
A két gáz 'keverési aránya' lényeges, mivel ez az üzemanyag érzékeny a nyomás és hőmérséklet-változásra és annak érdekében, hogy a PB-gáz keverék (LPG) ugyanolyan hatékony legyen mind nyáron, mind pedig télen, a keverék összetételét évszakok szerint, kis mértékben változtatják. A téli verzióban kicsivel több a propán. A keverékhez (biztonsági okok miatt) egy szagosító anyagot, az etil merkaptánt keverik még hozzá. Ettől lesz az autógáznak jellegzetes szaga.
Az autógáz már környezeti hőmérsékleten is könnyen cseppfolyosítható: így jobban szállítható és kezelhetőbbé válik. Az autógáz kutakon speciális kútfej és egy külön csatlakozó szelep segítségével töltik bele a járművekbe, ahol a környezeti hőmérséklet függvényében 3-6 bar nyomáson tárolódik a speciális kialakítású autógáz tankban.
Érdekesség, hogy ha az autógáz cseppfolyós állapotában kerül a szabadba, akkor azonnal párologni kezd. Ennek során a térfogata kb. 230-szorosára nő, lehűl és a környezetétől hőt von el, azaz például érezhetően lehűti a töltőszelepet, esetenként a körülötte kicsapodó nedvességtartalom meg is fagyhat. Magyarországon többek között ezért nem tankolhatunk önkiszolgáló módon autógáz (LPG) üzemanyagot.
Az autógáz nem mérgező, szakszerű használat mellett nem veszélyes!